Americká hypotéka

Americká hypotéka
pixeltweaks / Pixabay

Americká hypotéka patrí medzi novšie typy úverov, ktoré sme ešte pred pár rokmi nepoznali. V súčasnosti je však mimoriadne obľúbená najmä kvôli tomu, že sa pomerne jednoducho dá vybaviť a môže ju dostať takmer každý, kto má čím ručiť. K tomu aby ste ju dostali síce ešte potrebujete doložiť banke aj váš príjem, jeho výška však nie je posudzovaná až tak prísne ako tomu je pri iných úveroch a zvlášť hypotékach. Tak si povedzme niečo o jej parametroch.

Najdôležitejšie pri americkej hypotéke je, čo chcete založiť. Musí to byť nehnuteľnosť, ako je rodinný dom, byt, chalupa, alebo iná nehnuteľnosť, ktorá je výlučne len vo vašom vlastníctve. Nie je prípustné, aby na ňu bola uvalená exekúcia, alebo aby ste ňou ručili za nejaký iný úver. Túto nehnuteľnosť ohodnotí súdny znalec, alebo pracovník banky, ktorá vám chce hypotéku poskytnúť. No a na základe tejto sumy, si potom môžete začať vybavovať samotnú hypotéku.

Banka vám zvyčajne môže poskytnúť úver až do výšky 80 percent z hodnoty vašej založenej nehnuteľnosti. Môže to byť však aj menej, pričom to záleží od viacerých faktorov. Americká hypotéka má výhodu v tom, že nemusíte banke predkladať jej využitie. Čiže vás nečaká vôbec žiadne predkladanie blokov, alebo faktúr a takto získané peniaze môžete použiť na čokoľvek.

Doba splácania môže byť až 30 rokov, ale pri tejto dobe už preplatíte úver o viac ako 100 %.

Americká hypotéka sa najčastejšie spláca okolo dvadsať rokov. Výška úroku je o niečo vyššia ako pri klasickej hypotéke, keď sa pohybuje od piatich do desiatich percent. Presnú výšku si ale každá banka určí podľa svojich kritérií. V prípade, že z nejakého dôvodu nedokážete na nejaký čas platiť dohodnuté splátky, odporúčam čím skôr zájsť do banky a oboznámiť ich s tým. Určite vám ponúknu nejaké riešenie, ako je dočasné odloženie, alebo zníženie splátok.