Hypotéka na bývanie

Hypotéka na bývanie
AlexanderStein / Pixabay

Pre zaistenie financovania nákladov, ktoré sú spojené s bývaním, slúži hypotéka na bývanie. Tento finančný bankový produkt je určený všetkým, ktorý vedia dokladovať svoj príjem a tiež účel využitia peňazí a založiť nehnuteľnosť. Existujú aj určité špecifické hypotéky napríklad bez dokladovania príjmu alebo účelu použitia peňazí, avšak najbežnejší hypotekárny úver je klasická banková hypotéka, ktorá slúži buď na kúpu bytu alebo domu či na postavenie domu. Na to, aby ste peniaze získali, musíte založiť nehnuteľnosť. 

Vo väčšine prípadov sa na tento účel zakladá nehnuteľnosť, ktorú kupujete. Ak dom staviate, tak v takom prípade je čerpanie peňazí postupné a zakladá sa rozostavaná stavba. Ide o dlhodobý úver so splatnosťou až 30 rokov a vďaka dostatočnému zabezpečeniu cez založenie nehnuteľnosti je úroková sadzba dosť nízka, len niečo od 4 do 6 % ročne. Pokiaľ ste mladý a zarábate priemernú mzdu, je to lepšie.

Vtedy totiž máte nárok na štátny príspevok. Hypotéka na bývanie určená pre ľudí do 35 rokov a s platom do 1,3 násobku priemernej mzdy u nás je na prvých 5 rokov zvýhodnená štátnym príspevkom vo forme zľavy 3 % z úrokovej sadzby. Platí ale, že si takto môžete požičať len do 50.000 Eur a maximálne na 70% zo založenej nehnuteľnosti. Ďalšími úvermi podobného typu sú americké hypotéky a hypotéky bez dokladovania príjmu, ktoré majú svoje určité vlastnosti.

Americká hypotéka je vlastne bežný hypotekárny úver, kedy musíte nehnuteľnosť založiť aj dokladovať svoj príjem, ale banka Vám peniaze vyplatí bez toho, aby ste museli dokladovať účel použitia peňazí, takže sa jedná o akýsi bezúčelový úver so založením nehnuteľnosti. Hypotéka na bývanie bez dokladovania peňazí je zas úver na kúpu bytu či domu, kde nie je nutné dokladovať príjem, stačí založiť nehnuteľnosť a dostanete úver do 50% z jej hodnoty.

Čo sa týka rôznych bezúčelových a účelových krátkodobých aj dlhodobých úverov, tak súčasné podmienky sú pomerne priaznivé. Aktuálne ponúka spotrebný bezúčelový úver s úrokom už od 7,5% Sberbank banka. O niečo vyšší úrok, od 9,9% majú internetové banky ZUNO aj mBank. Nebankové pôžičky sú v Slovenskej požičovni s úrokom od 7,5%, v HomeCredite od 14,86% a v Ceteleme od 15,09%. Aktuálne mBank ponúka účelové hypotéky už od 2,79%, VÚB ich má s úrokom od 2,94% a Sperbank má hypotéku už od 3,19%. Aj v prípade bezúčelovej hypotéky si môžete požičať najvýhodnejšie v mBank od 3,39%, v ČSOB je to napríklad od 3,55%, v SLSP od 3,69% a v UniCreditBank je úrok od 3,79%.