Hypotéka na stavbu domu

Unsplash / Pixabay

Pokiaľ chcete stavať dom a nemáte dosť vlastných peňazí, hypotéka na stavbu domu môže toto vyriešiť podľa Vašich predstáv. Proces vybavenia pre tento typ hypotéky je podobný ako keď si idete požičať na kúpu domu či bytu, takže musíte v prvom rade doložiť potvrdenie o príjme a mať tento príjem dostatočný pre schválenie úveru.
Potom je už ale proces trocha iný. Avšak výhodou je, že tieto druhy hypoték ponúka každá banka a viete si vybrať najlepšie podmienky. Keďže pri hypotékach je potrebné založenie nehnuteľnosti, inak tomu nie je ani tu.

Hypotéka na stavbu domu teda musí byť krytá nehnuteľnosťou. Minimálne, čo môžete založiť, je ale už stavba v štádiu rozostavania, aby sa dala zapísať do katastra nehnuteľností. Znamená to, že už musíte mať hotové základy domu aj s obvodovými múrmi prvého nadzemného podlažia, čiže prízemia domu. Potom je možné ohodnotiť stavbu, zapísať ju do katastra a založiť pre banku.

Prostriedky na začatie stavby môžete získať pôžičkou inej formy, napríklad spotrebný úver či iná pôžička, alebo si musíte požičať od rodiny či nasporiť. Teoreticky sa dá ešte zobrať aj menšia hypotéka so založením rodičovského bytu a jej následným vyplatením väčšou hypo, ktorú si budete brať na rozostavanú stavbu. Každopádne, po ohodnotení rozostavaného domu, banka uvoľní peniaze zo schválenej hypotéky do výšky hodnoty stavy a vy môžete pokračovať.

Takto sa dá potom vždy postupne čerpať a keď Vám dôjdu peniaze, banka ohodnotí nanovo finančnú hodnotu rozostavaného domu, zvýši záložné právo a uvoľní ďalšiu časť úveru. Takto nejako funguje hypotéka na byt. Keďže ide o účelový úver s dokladovaním príjmu, lebo iný typ hypotéky takto použiť nemôžete, úroková sadzba je jedna z najnižších na trhu, cca 4 až 6 percent ročne. Doba splatnosti je typická, čiže ako u iných hypoték, zväčša do 30 rokov.

Aktuálne mBank ponúka účelové hypotéky už od 2,79%, VÚB ich má s úrokom od 2,94% a Sperbank má hypotéku už od 3,19%. Aj v prípade bezúčelovej hypotéky si môžete požičať najvýhodnejšie v mBank od 3,39%, v ČSOB je to napríklad od 3,55%, v SLSP od 3,69% a v UniCreditBank je úrok od 3,79%.