Hypotekárny úver – podmienky

merlelepik / Pixabay

Aj keď na získanie hypotéky sú v každej banke potrebné niektoré iné veci, vo všeobecnosti hypotekárny úver má podmienky veľmi podobné podľa toho, o akú hypotéku ide. Ak si beriete klasický hypotekárny úver, musíte vedieť doložiť príjem a dokladovať účel. Pri americkej hypotéke Vám postačuje len vedieť doložiť príjem, účel dokladovať netreba. No a pri hypotéke bez dokladovania príjmu, ako hovorí názov, nemusíte banke predkladať potvrdenie o príjme. Pri všetkých úveroch tohto typu ale treba založiť nehnuteľnosť v prospech banky.

Ak si chcete požičať na stavbu domu, musí ísť jedine o klasickú hypotéku, pričom čerpanie peňazí je postupne a na úvod treba založiť stavbu so základmi a obvodovými múrmi prízemia. Potom sa uvoľnia prvé peniaze, Vy môžete pokračovať kým sa neminú a znova založiť ďalšiu časť domu v rozostavanom stave. Takto to funguje postupne, až kým dom nepostavíte a celý je založený.

Americký hypotekárny úver má podmienky výhodné v tom, že môžete banke založiť byt či dom a tá Vám požičia zväčša do 60-70% z jeho hodnoty bez toho, aby požadovala potvrdenie toho, ako ste peniaze minuli. Pri bežnej hypotéke je totiž vyplatenie úveru viazané na investíciu do bývania či už ako kúpy alebo postavenia. Hypotéka bez potvrdenia o príjme je tiež účelovo viazaná na postavenie alebo kúpu nehnuteľnosti, banke ale nedokladujete príjem, čo je výhoda.

V tomto prípade Vám totiž banka požičia len do 50% z hodnoty nehnuteľnosti, pri bežnej hypo je to od 70 do 90%. Hypotekárny úver má podmienky úroku od 4 do 7%, splatnosť do 30 rokov a pokiaľ máte do 35 rokov a zarábate do 1,3 násobku priemernej mzdy, máte nárok na štátny bonus pre mladých. Ten Vám na prvých 5 rokov zníži úrok o 3%. Minimálna doba splácania akejkoľvek hypotéky sú 2 až 4 roky a minimálne si musíte požičať okolo 6.000 Eur od banky.

Vďaka novej legislatíve je poplatok za vedenie úverového účtu minulosťou a to sa týka nielen hypotekárnych ale aj spotrebných úverov v bankách. Pokiaľ Vás tento produkt zaujal, kľudne si pozrite našich poskytovateľov z celého Nitrianskeho kraja! Upozornenie na záver k tomuto článku: nie všetky konkrétne informácie, číselné informácie alebo príklady môžu byť aktuálne a neručíme za ich správnosť a presnosť. Najlepšie bude ak si u konkrétnych poskytovateľov produktov overíte ich platnú ponuku.