Hypotéky na byt

Hypotéky na byt sú dlhodobé hypotekárne úvery, ktoré sú určené na kúpu bytu. Ide o bankové typy úverov, kde je treba jednak dokladovať príjem a mať jeho dostatočnú výšku, aby ste mohli získať hypotéku a jednak treba mať v poriadku svoju finančnú minulosť a záväzky. V praxi to znamená, že hypotéku získate len vtedy, ak riadne splácate všetky úvery, nemáte nesplatenú pôžičku s omeškaním a nemáte zlé záznamy za zlú finančnú minulosť alebo nebodaj exekúciu. Získať hypotéku môžete v každej banke u nás, pričom podmienkou je dokladovať príjem a mať jeho dostatočnú výšku. 

Niektoré banky síce ponúkajú aj hypotéky bez dokladovania príjmu, ale nie je ich veľa a takto sa potom dá požičať len do 50% z hodnoty založenej nehnuteľnosti. Ak máte účet v banke, kde Vám pravidelne chodí výplata, potom sa za dokladovanie výšky príjmu považujú obraty a príjem na tento účet a už nie je treba doniesť potvrdenie od zamestnávateľa.

Hypotéky na byt môžu byť účelové a bezúčelové. Účelové sú také, kde je treba dokladovať celú výšku úveru, ktorý si beriete, čiže ako ste peniaze z neho použili. Väčšinou sa to doloží kúpnou zmluvou na daný byt, niektoré banky umožnia určitú sumu, napríklad do 2.000 Eur aj minúť na vlastné účely, čiže netreba dokladovať celú sumu. Ak chcete ale použiť väčšiu časť úveru bez toho, aby ste banke museli dokladovať jeho využitie, lepšia je bezúčelový hypotéka.

Hypotéky na byt s dokladovaním účelu môžu mať úrok už od 4%, tie bezúčelové majú úrok väčší zhruba o 1 až 2 percentá. Požičať sa dá od 7.000 Eur až do výšky 80-90% hodnoty bytu, ktorý zakladáte. Práve založenie nehnuteľnosti je podmienkou získania hypotéky, keďže je to záruka splatenia úveru. Čo sa týka možnosti získať lepší úrok, tak mladí ľudia do 35 rokov a s príjmom do 1,3 násobku priemernej mzdy môžu získať zvýhodnenú hypotéku pre mladých.