Hypoúver pre mladých

Pre ľudí v mladom veku, ktorí uvažujú o hypotéke, je určený hypoúver pre mladých, ktorí buď ponúkajú banky ako svoj vlastný produkt, alebo je to produkt s dotáciou štátu pre mladých ľudí so záujmom o zaobstaranie si vlastného bývania. Nech sa už rozhodnete pre ktorýkoľvek z úverov, určite oceníte výhody, ktoré Vám prinášajú. Na druhú stranu ale musíte splniť určité podmienky na to, aby ste si mohli tieto hypotéky požičať a nie pre všetkých sú úvery dostupné. Začnime dostupnejšími hypotékami, ktoré sú určené mladým ľuďom a ich zdrojom sú len banky.

Na to, aby ste si takýto úver mohli požičať, musíte mať najprv dostatočný príjem na to, aby ste ho mohli splatiť, čiže aspoň 500 až 600 Eur. Druhou podmienkou je založenie bytu či domu, ktorý idete kupovať, v prospech banky. Tretia podmienka sa týka veku a býva v každej banke individuálna, ale zväčša je to do 35 rokov. Výhodou je nižšia úroková sadzba hypotéky.

Ak chcete hypoúver pre mladých za ešte výhodnejších podmienok, môžete sa obrátiť na banku so žiadosťou o hypotekárny úver so štátnym zvýhodnením. Ten Vám počas prvých 5 rokov vie usporiť až 3% oproti bežnej úrokovej sadzbe, čiže ak by ste dostali úrok 5%, vďaka tomuto bonusu od štátu budete prvých 5 rokov platiť len úrok 2%. Dostať sa k tomuto úveru ale nie je také jednoduché, ako k pôžičke len z banky. Okrem veku do 35 rokov má aj iné podmienky.

Váš príjem musí byť nielen dostatočný na splácanie mesačných splátok, ale ak chcete hypoúver pre mladých so štátnou podporou získať, nesmie zároveň ani prekročiť 1,3 násobok priemernej mzdy na Slovensku za posledný štvrťrok. Taktiež môžete prefinancovať hypotéku len do výšky 70% z hodnoty založenej nehnuteľnosti a požičať si môžete maximálne 50.000 Eur. Ako teda vidíte, splniť tieto podmienky je náročnejšie, avšak ušetríte aj niekoľko tisíc Eur na úrokoch.

V prípade bezúčelovej hypotéky si môžete požičať najvýhodnejšie v mBank od 3,39%, v ČSOB je to napríklad od 3,55%, v SLSP od 3,69% a v UniCreditBank je úrok od 3,79%.