Konsolidačný úver

TBIT / Pixabay

Konsolidačný úver slúži na konsolidáciu rôznych pôžičiek a úverov tým, že sa použije na ich vyplatenie a nahradí sa tak viacero dlhov jedným novým úverom, ktorý môže ušetriť nemalé finančné prostriedky. Obvykle sa na konsolidáciu používajú bankové úvery, ktoré majú na trhu najlepšie možné podmienky čo sa týka úrokov, poplatkov, dĺžky splácania ako aj úverových limitov. Dôležité je si však dať vypracovať viac ponúk na úver z rôznych bánk a porovnať ich.
Jedným z mnohých úverov, ktorý môže slúžiť ako konsolidačný úver, je bankový spotrebný bezúčelový úver. Na vybavenie musíte mať v poriadku svoju finančnú minulosť a bankové aj nebankové úverové registre a doložiť príjem a jeho výšku. Podľa toho potom získate úverový limit, čiže maximum, čo Vám vie banka požičať podľa výšky príjmu tak, aby ste to podľa nej vedeli splácať. Na konsolidáciu sa hodí dlhšou splatnosťou do 8 rokov a aj úrokom od 12-13%.

Druhou možnosťou je skúsiť bezúčelovú hypotéku. Tu nie je úverový limit len do 25.000 Eur ako v prípade spotrebného úveru, ale závisí nielen od výšky príjmu, ale aj nehnuteľnosti, ktorú založíte. Na získanie bezúčelovej hypotéky treba totiž založiť nehnuteľnosť, aby mala banka záruku splatenia úveru, keďže už môže ísť o úver aj do výšky niekoľkých desiatok tisíc Eur. Vy si môžete požičať až do 80% hodnoty založenej nehnuteľnosti podľa znaleckého posudku.

Splatnosť je až do 25-30 rokov, čo pri úroku už od 6% znamená celkom výhodný konsolidačný úver, ktorým je možné splatiť naozaj veľký objem starých dlhov a úverov a zároveň si znížiť aj mesačnú splátku. Nevýhodou je možno nutnosť založiť nehnuteľnosť, ale vďaka tejto záruke môže byť úrok oveľa nižší. Na vybavenie oboch spomenutých úverov v banke ale treba mať v poriadku nielen svoju finančnú minulosť, ale aj nemať exekúciu alebo omeškanie splátok.