Kreditná a debetná karta

Kreditná a debetná karta
jarmoluk / Pixabay

Kreditná a debetná karta sú pojmy, ktoré sú už medzi ľuďmi dostatočne známe, ale nie každý rozumie, aký je medzi nimi rozdiel. Prispieva k tomu aj ich pomenovanie, keďže debet máme v spojitosti s financiami v mysli ako niečo, čo je automaticky v mínuse. Ale pri debetných kartách to tak úplne nemusí platiť. Skôr ako si to vysvetlíme si povedzme, že oba druhy kariet vydávajú banky, ktoré ich poskytujú cez celosvetovo známe firmy, ako je VISA či Maestro.

Debetná karta je tým najznámejším druhom platobnej karty. Jej použitie je rôzne, keď sa ňou môže platiť bežný nákup v predajniach, alebo rôzne poplatky ako sú vstupenky a podobne. Stále viac sa medzi ľuďmi využíva aj možnosť platiť nimi svoje účty, ako je nájom, elektrika a podobne. Táto karta má však svoje finančné obmedzenie. Jednak je to výška maximálnej dennej úhrady, ktorú si dohodnete v banke pri jej vydávaní, napríklad to je tisíc eur denne.

Pokiaľ by ste chceli platiť vyššiu sumu, jednoducho vám to nebude umožnené. Toto opatrenie má slúžiť najmä k tomu, aby vám pomocou nej neboli minuté všetky financie z účtu, ak by vám bola karta odcudzená. Ďalším obmedzením je, že debetná karta vám neumožňuje minúť viac financií, ako je váš aktuálny zostatok na účte. Čiže nemôžete ísť do mínusu. Práve toto má kreditná a debetná karta rozdiel. Pri debetnej je to možné len ak máte povolený debet účtu.

Ten si však musíte predtým vybaviť. Kreditná karta je už priamo stavaná tak, že čerpáte úver. Pri ňom však máte presne určený dátum kedy ho musíte splatiť. Môže to byť 30, alebo 45 dní, respektíve, ako sa dohodnete v banke. Výhodou je takzvané bezúročné obdobie, kedy úrok za úver neplatíte. Odporúčam však každému, dobre sa o všetkých pravidlách fungovania vopred informovať. Kreditná a debetná karta sa využíva inak a aj preto každému z nás vyhovuje iná.