Najvýhodnejšia hypotéka pre mladých

Ak ste mladý človek a chcete si zaobstarať bývanie, najvýhodnejšia hypotéka pre mladých je v takomto prípade tá so štátnym príspevkom. Na to, aby ste ju ale získali, musíte splniť okrem veku aj niekoľko ďalších podmienok. Pokiaľ čo i len jednu z nich neviete alebo nedokážete splniť, jediným zostávajúcim produktom, ktorý sa Vám ako mladému človeku oplatí, je potom už len hypotéka určená mladých ľuďom z banky, avšak nie všetky banky tento typ úveru majú. Na získanie štátneho príspevku je treba splniť totiž okrem veku do 35 rokov aj finančný strop ohľadom platu a samotnej hypotéky.

Ak zarábate viac ako 1,3 násobok priemernej mzdy za posledný štvrťok, so štátnym príspevkom sa rozlúčte. Toto sa ešte dá zachrániť, ak budete o úver žiadať ako partneri a Váš partner má zas menší plat, v takomto prípade treba splniť, že obaja dokopy musíte mať menej ako 2,6 násobok priemernej mzdy. Podmienky ale nekončia.

Štátna najvýhodnejšia hypotéka pre mladých sa poskytuje len do výšky 50 000 Eur a zároveň maximálne do výšky 70% z trhovej hodnoty nehnuteľnosti, ktorú zakladáte. Zvyšné peniaze si teda musíte požičať iným úverom, najčastejšie sa to robí ďalšou hypotékou alebo spotrebným bezúčelovým úverom v banke, alebo mať v hotovosti potrebný zvyšok. Pokiaľ tieto podmienky splníte, prvých 5 rokov máte úrok nižší o 3 percenta, potom sa vráti späť na trhovú hodnotu.

Pokiaľ ste však čo i len jednu podmienku nesplnili, najvýhodnejšia hypotéka pre mladých so štátnym príspevkom je pre Vás nedostupná. Nezúfajte ale, niektoré banky majú vlastné úvery pre mladých ľudí, ktoré sú tiež o niečo zvýhodnené oproti iným bežným komerčným úverom, avšak až takéto výhody neposkytujú. Taktiež záleží od Vašej bonity a toho, akú nehnuteľnosť v prospech banky zakladáte. Prv, než si akýkoľvek úver zvolíte, spravte si dôsledný prieskum.

Aj v prípade bezúčelovej hypotéky si môžete požičať najvýhodnejšie v mBank od 3,39%, v ČSOB je to napríklad od 3,55%, v SLSP od 3,69% a v UniCreditBank je úrok od 3,79%.