Nebankové hypotéky

Nebankové hypotéky
AlexanderStein / Pixabay

Ak si potrebujete zaobstarať peniaze na bývanie a banka Vás odmietla, riešením sú nebankové hypotéky, ktorí ponúkajú nebankové spoločnosti. V podstate ide o hypotekárny produkt, ktorý má podobné vlastnosti ako bežná hypotéka z banky, avšak určité špecifiká ho od nej odlišujú a vďaka tomu je dostupnejší pre viac ľudí. Na druhú stranu, aj pri tomto úvere sa platia dosť vysoké úroky a treba si premyslieť, či sa neoplatí radšej brať úver z banky ako nebankovky. Pri tomto produkte si treba povedať, že by sme si nemali mýliť hypotéky a len úvery založené nehnuteľnosťou.

Pri bežných nebankových pôžičkách, pri ktorých ručíme nehnuteľnosťou, je rozdiel v tom, že sa nejedná o účelové úvery na zabezpečenie bývania, ani o dlhodobé úvery a teda ani úroková sadzba nie je taká priaznivá ako pri hypotéke. Navyše, pri hypotéke aj pri nebankovej spoločnosti treba dokladovať príjem a vďaka tomu je riziko pre veriteľa už nižšie.

Nebankové hypotéky sú teda úvery, ktoré sú viazané na kúpenie nehnuteľnosti. Na ich získanie potrebujete dokladovať príjem či už potvrdením od zamestnávateľa alebo výpisom z účtu a tiež musíte v prospech nebankovky založiť danú nehnuteľnosť, ktorú kupujete. Po schválení úveru a všetkých dokladov podpíšete s nebankovou spoločnosťou zmluvu o úvere, zanesiete záložnú zmluvu na kataster a po zavkladovaní katastra, nebanková spoločnosť uvoľní peniaze na účet.

Pri týchto úveroch je ale doba splatnosti kratšia ako pri bankových. Nebankové hypotéky majú splatnosť do 15 rokov, ojedinele to môže byť aj viac. Úroková sadzba je vyššia ako v banke, od 8 do 10%. Výhodou je ale fakt, že aj keď je nutné dokladovať príjem, nebanková spoločnosti nemajú také prísne kritéria preverovania a porovnávania príjmu a preto je hypotéka dostupná viac. Je tu ešte jeden rozdiel, nebankovka Vám požičia len do 70% z hodnoty nehnuteľnosti.

Vďaka novej legislatíve je poplatok za vedenie úverového účtu minulosťou a to sa týka nielen hypotekárnych ale aj spotrebných úverov v bankách. Pokiaľ Vás tento produkt zaujal, kľudne si pozrite našich poskytovateľov z celého Nitrianskeho kraja!