Prefinancovanie hypotéky

Prefinancovanie hypotéky
Unsplash / Pixabay

Prefinancovanie hypotéky vlastne znamená, že svoju pôvodnú hypotéku nahradíte novou, teda výhodnejšou hypotékou. Urobiť tak môžete preto, lebo vaša pôvodná hypotéka už nemá také výhodné podmienky, ako sú na trhu v súčasnosti a Vy sa takto snažíte ušetriť nejaké peniaze. Aby sa vám to však oplatilo, odporúčam si najskôr spraviť dôkladný prieskum trhu. Zájdite do vašej banky, no aj do iných bánk a dajte si tam spraviť ponuku na sumy, ktoré sa zhodujú.

Takto dokážete spraviť porovnanie rýchlo a jednoznačne. Táto suma by mala byť v hodnote, akú ešte máte zaplatiť z pôvodnej hypotéky. Pokiaľ máte takéto porovnanie spravené a našli ste lepšiu ponuku, môžete začať vybavovať nový úver. Do nákladov však nezabudnite zarátať všetky náklady, vrátane úrokov, ale aj poplatkov, ktoré musíte zaplatiť. Výhodnejšie väčšinou je, ak si novú, výhodnejšiu hypotéku vyhliadnete v banke, kde máte aj terajšiu hypotéku.

Je to najmä preto, lebo vám takto odpadne veľa starostí, ale aj môžete viac ušetriť. Nemusíte dávať vypracovať nový posudok od znalca, nie je treba prevádzať peniaze z banky do druhej banky, prípadne vám banka môže uznať aj pôvodnú poistku, ak ste mali hypotéku poistenú. No ak je hypotéka výhodnejšia v inej banke aj po zarátaní týchto výhod, určite tu neváhajte.

Prefinancovanie hypotéky má byť hlavne o ušetrení financií a vyhráva len ten najvýhodnejší.

Ak si idete vybavovať prefinancovanie hypotéky cez druhú banku, najlepšie spravíte, ak dáte splatiť pôvodnú hypotéku priamo z novej hypotéky a máte po starostiach. Úroková sadzba je v bankách od 3,5 percenta a doba splatnosti je najviac 30 rokov. Ak ju však plánujete splácať takto dlho, mali by ste vedieť, že takto pôvodný úver preplatíte o viac ako sto percent. Budete potrebovať tiež potvrdenie o príme, prípadne o zamestnaní a niekedy je treba aj spoluručiteľ.

Aktuálne mBank ponúka účelové hypotéky už od 2,79%, VÚB ich má s úrokom od 2,94% a Sperbank má hypotéku už od 3,19%.