Úver bez založenia nehnuteľnosti

Úver bez založenia nehnuteľnosti
Unsplash / Pixabay

Pokiaľ chcete peniaze a nechcete sa trápiť ručením, úver bez založenia nehnuteľnosti je pre prípad nižšej hotovosti absolútne dostatočným. Požičať si takto môžete v banke vo forme či už spotrebných úverov alebo kreditnej karty, v prípade nebankových pôžičiek máte k dispozícii všetky ich produkty rýchlych či online úverov, kde nie je nutné založenie nehnuteľnosti. Treba ale povedať, že sa musíte pripraviť na vyšší úrok ako vtedy, keby ste nehnuteľnosť založili.

Banky ponúkajú úver bez založenia nehnuteľnosti napríklad vo forme spotrebného úveru. Ten môže byť účelový, napríklad na auto alebo rekonštrukciu bytu, alebo bezúčelový, čiže môžete peniaze použiť hocijako. Takýto úver môžete získať až do 20 000 Eur podľa Vášho príjmu na 7 rokov v prípade účelových úverov a 5 rokov v prípade bezúčelových úverov. Úroková sadzba je od 9 do 14 percent v závislosti od banky a ponuky. Na získanie je nutné dokladovať príjem.

Kreditná karta je tiež podobným úverom, akurát ide o to, že peniaze máte v železnej zásobe vo forme limitu na karte a pokiaľ z karty nič nevyčerpáte, tak nie je nutné platiť žiaden úrok, ktorý je ale aj na pomery bánk veľmi vysoký, cez 20%. Nebankové spoločnosti ponúkajú pôžičky bez nutnosti založenia bytu či domu vo veľkej a rozmanitej pestrosti, stačí si vybrať napríklad hotovostné úvery, pôžičky cez telefón, krátkodobé pôžičky, online úvery či úvery do 24 hodín.

V prípade nebankoviek sú ale úroky vyššie, od 15 do 25% a ak si chcete požičať aj bez toho, aby ste dokladovali príjem, viac ako 500 Eur si zrejme nepožičiate. Na vyššiu sumu je už nutné dať nebankovke viac dokladov, napríklad výpis z účtu alebo výplatnú pásku. Všetky tieto typy úverov sú ale bezúčelové a teda môžete použiť peniaze podľa svojej ľubovôle. Ak si úvery vybavíte cez internet či telefón, máte splatnosť len zopár mesiacov, inak to je aj zopár rokov.

Aktuálne mBank ponúka účelové hypotéky už od 2,79%, VÚB ich má s úrokom od 2,94% a Sperbank má hypotéku už od 3,19%. Aj v prípade bezúčelovej hypotéky si môžete požičať najvýhodnejšie v mBank od 3,39%, v ČSOB je to napríklad od 3,55%, v SLSP od 3,69% a v UniCreditBank je úrok od 3,79%.