Úvery na čokoľvek

stevepb / Pixabay

Úvery na čokoľvek poznáme najmä ako bezúčelové bankové spotrebné úvery alebo nebankové úvery rôzneho druhu. Ako už hovorí názov, sú určené na ľubovoľný účel a môžete ich použiť bez toho, aby ste museli banke alebo nebankovému poskytovateľovi dokladovať bločkami či faktúrami kúpu nejakých služieb alebo tovaru. Jednoducho podáte žiadosť, počkáte kým bude schválená a potom si môžete peniaze vybrať a použiť ich naozaj na čokoľvek čo len chcete. Výhodou týchto úverov je teda ich použitie. Aké sú ale podmienky na získanie? Ak chcete úver z banky, musíte splniť o niečo náročnejšie podmienky.

Prvou je, že musíte mať čistý záznam v úverovom registri, čiže žiadne omeškania s platbami za iné pôžičky. Ak máte z minulosti nejaký zlý záznam, hoci je to už dnes vyriešené, môže vás banka považovať za viac rizikového klienta a buď vám dať horší sankčný úrok, alebo odmietnuť dať úver. Druhou je výška príjmu.

Ten musíte dokladovať buď potvrdením od zamestnávateľa, alebo cez obraty na vašom účte. Na základe tohto príjmu banka stanoví bonitu a úverový limit, čiže to, koľko vám požičia. Pri týchto typoch úverov je úrok obvykle okolo 10 percent. Úvery na čokoľvek ako spotrebné úvery majú splatnosť od 12 do 48 až 60 mesiacov. Čo sa týka nebankových, existujú úvery online, cez telefón, SMS alebo bežné bezúčelové nebankové rýchle úvery. Príliš moc sa nelíšia.

Pri tých, ktoré vybavujete neosobne, nemusíte zväčša dokladovať nič, len ojedinele je nutné poslať napríklad naskenovaný výpis z účtu mailom do nebankovky pri schvaľovacom procese. Získate tak ale len niekoľko stoviek Eur. Až pri osobnom jednaní a dlhšom procese schválenia vám môže nebanková spoločnosť požičať viac. Úvery na čokoľvek sú však viac doménou bánk – majú síce prísnejšie podmienky, ale lepší úrok. Ten je v nebankovkách totiž okolo 15 percent.