Úvery na podnikanie

Bezúčelové úvery
stevepb / Pixabay

Úvery na podnikanie slúžia živnostníkom a podnikateľom na to, aby dokázali či už naštartovať svoje podnikateľské aktivity alebo prefinancovať nejaké svoje podnikateľské závery aj po rokoch podnikania. Podľa druhu zdrojov poznáme takéto úvery bankové a nebankové. Okrem klasických komerčných bánk sa im venuje aj štátna Slovenská záručná a rozvojová banka. Tieto špecifické formy financovania majú podnikateľom významne uľahčiť život a podnikanie. Slovenská záručná a rozvojová banka poskytuje ako pomoc jednak úvery a jednak záruky za úvery.

Slovenská záručná a rozvojová banka poskytuje ako pomoc jednak úvery a jednak záruky za úvery. Záruky za úvery slúžia pre komerčné banky, ktoré majú prísnejšie kritéria na schválenie úverov pre podnikateľov a sú určené pre tých, ktorí nemajú dostatočné vlastné záruky alebo nie sú pre banku dostatočne bonitní. Vlastné úvery sú so splatnosťou od 3 do 10 rokov a s úrokom už od 5 percent, podľa toho či sa jedná o úver na investovanie alebo financovanie prevádzky.

Komerčné banky poskytujú špecifické úvery na podnikanie až do výšky 200 000 Eur, čo ale závisí od vašej bonity. Na to, aby ste dostali úver, musíte predložiť výkaz strát a ziskov za minulý rok alebo daňové priznanie. Je tiež potrebné, aby ste už istú dobu podnikali, minimum je rok. Po splnení všetkých podmienok v dokladovaní a príjme môžete mať úver schválený do niekoľko dní s tým, že podnikateľ dostane o niečo lepšiu úrokovú sadzbu ako je bežný úrok.

Nebankové spoločnosti ponúkajú pre podnikateľov tiež úvery na podnikanie, ale vo väčšine prípadov to nebýva ako špeciálny produkt. Väčšinou ide o bezúčelové úvery s dokladovaním príjmu alebo nutnosťou založiť nehnuteľnosť. Tieto úvery však majú vyšší úrok ako bankové. Najlepšie je navštíviť čo najviac poskytovateľov pôžičiek, zájsť do čo najviac bánk a dať si spraviť konkrétne ponuky podľa vašej situácie. Všetko potom dobre zvážte a porovnajte si ich.

Čo sa týka rôznych bezúčelových a účelových krátkodobých aj dlhodobých úverov, tak súčasné podmienky sú pomerne priaznivé. Aktuálne ponúka spotrebný bezúčelový úver s úrokom už od 7,5% Sberbank banka. O niečo vyšší úrok, od 9,9% majú internetové banky ZUNO aj mBank. Nebankové pôžičky sú v Slovenskej požičovni s úrokom od 7,5%, v HomeCredite od 14,86% a v Ceteleme od 15,09%. Aktuálne mBank ponúka účelové hypotéky už od 2,79%, VÚB ich má s úrokom od 2,94% a Sperbank má hypotéku už od 3,19%. Aj v prípade bezúčelovej hypotéky si môžete požičať najvýhodnejšie v mBank od 3,39%, v ČSOB je to napríklad od 3,55%, v SLSP od 3,69% a v UniCreditBank je úrok od 3,79%.

Vďaka novej legislatíve je poplatok za vedenie úverového účtu minulosťou a to sa týka nielen hypotekárnych ale aj spotrebných úverov v bankách. Pokiaľ Vás tento produkt zaujal, kľudne si pozrite našich poskytovateľov z celého Nitrianskeho kraja! Upozornenie na záver k tomuto článku: nie všetky konkrétne informácie, číselné informácie alebo príklady môžu byť aktuálne a neručíme za ich správnosť a presnosť. Najlepšie bude ak si u konkrétnych poskytovateľov produktov overíte ich platnú ponuku.